عوامل کاهش طول عمر ایمپلنت

عوامل کاهش طول عمر ایمپلنت

ایمپلنت‌ها، تکنولوژی پزشکی پیشرفته‌ای هستند که درج یک ساختار فلزی در استخوان فک یا فکینه برای جایگزینی دندان طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرند. عمر آن‌ها ممکن است متفاوت باشد، اما معمولاً بین ۱۵ تا ۲۰ سال است. در بعضی موارد، عمر یک ایمپلنت ممکن است کمتر از ۱۵ سال باشد، این مقاله به بررسی عواملی که باعث عوامل کاهش طول عمر ایمپلنت می‌شوند می‌پردازد:

۱. عدم بهداشت دندان‌ها و لثه‌ها:

ضروری است که فرد بعد از جراحی‌ ایمپلنت و در دوران به استفاده از آن نیز به بهداشت دندان‌ها و لثه‌ها توجه کند. تمیز کردن دندان‌های مصنوعی و لثه‌ها به وسیله مسواک و نخ دندان برقراری حفظ بهداشت دهان است.

۲. عفونت:

پیشنهاد مطالعه  Residual cyst

عفونت در اطراف ایمپلنت ممکن است باعث عدم چسبندگی صحیح آن به استخوان شود. این مشکل می‌تواند به مرور زمان به تخمیر استخوان و تخریب ایمپلنت منجر شود.

۳. زخم‌ها:

در برخی موارد، درج ایمپلنت ممکن است منجر به تراشیدگی و زخم در اطراف آن شود. این زخم‌ها ممکن است باعث عدم چسبندگی صحیح ایمپلنت به استخوان شوند و منجر به آسیب‌های جدی تری برای استخوان و دندان‌های همسایه شوند.

بیشتر بخوانید :  ایمپلنت دندان در اصفهان

۴. نیروی طبیعی بیش از حد روی ایمپلنت:

در بعضی موارد، فشارها و نیروهای طبیعی که برای کشیدن و جابجایی غذا روی ایمپلنت اعمال می‌شوند ممکن است منجر به تخریب و ضعیف شدن آن شوند.

۵. بروز ضربه‌ها:

در صورتی که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم ضربه‌ای به منطقه ایمپلنت بخورد، ممکن است شکستگی یا آسیب به ایمپلنت و اطراف آن رخ دهد.

پیشنهاد مطالعه  ایمپلنت دندان‌های جلو

۶. بیماری‌های مزمن:

برخی از بیماری‌های مزمن مثل دیابت، افت قابل توجهی در فلاکت استخوان و بافت لثه را به همراه دارند که می‌تواند منجر به عدم چسبندگی صحیح ایمپلنت و یا تخریب آن شود.

درنتیجه، عواملی که در کاهش طول عمر ایمپلنت تأثیر دارند، شامل بهداشت دهان و لثه، عفونت، زخم‌های دستیابی دشوار، نیروی طبیعی بیش از حد، ضربه‌ها و بیماری‌های مزمن هستند. برای افزایش عمر ایمپلنت، نیاز است تا بر روی این عوامل نظارت و مراقبت صورت گیرد.

 

📞برای ویزیت و مشاوره با متخصصین ما در ارتباط باشید

❌ ما را در اینستاگرام همراهی کنید