درمان دندان درد در شب

چگونه از شر دندان درد در شب خلاص شویم؟

درمان دندان درد در شب

دندان درد یک آزاردهنده دردناک به خصوص در شب است. دندان درد در شب می تواند به خواب رفتن یا ماندن در خواب را بسیار دشوار کند.

با این حال، تعدادی درمان وجود دارد که ممکن است به افراد کمک کند تسکین پیدا کنند و بخوابند، از جمله مصرف مسکن ها یا استفاده از کمپرس سرد یا حتی میخک روی دندان.

دکتر هادی مشکل گشا ، جراح فک و صورت اصفهان و  متخصص ایمپلنت اصفهان می باشند که دارای تخصص هایی از جمله جراحی های داخل دهانی کوچک، جراحی آسیب های ترافیکی، جراحی ترمیمی و زیبایی فک، صورت و جمجمه و … می باشند که آماده ارائه خدمت در زمینه درمان دندان درد در شب به صورت تخصصی به شما بیماران گرامی می باشند.

9 راه برای درمان دندان درد در شب

درمان دندان درد در شب ممکن است دشوارتر باشد، زیرا چیز زیادی وجود ندارد که فرد را از درد منحرف کند.

با این حال، افراد می توانند روش های زیر را برای تسکین درد امتحان کنند:

1.داروی ضد درد خوراکی

مصرف داروهای مسکن بدون نسخه (OTC) مانند استامینوفن (تیلنول) یا ایبوپروفن (ادویل) یک راه سریع و ساده برای بسیاری از افراد برای کاهش موثر دندان دردهای خفیف تا متوسط است. همیشه در دوز توصیه شده روی بسته بندی بمانید. اگر دندان درد شدید است، بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنید و در مورد مسکن های قوی تر با آنها صحبت کنید.

2. کمپرس سرد

استفاده از کمپرس سرد ممکن است به کاهش درد دندان کمک کند. قرار دادن کیسه یخ پیچیده شده در یک حوله به سمت آسیب دیده صورت یا فک به منقبض شدن رگ های خونی در ناحیه کمک می کند که می تواند درد را کاهش دهد و به فرد اجازه به خواب رفتن را بدهد. استفاده از کمپرس سرد به مدت 15 تا 20 دقیقه هر چند ساعت در شب ممکن است به جلوگیری از درد هنگام خواب کمک کند.

3. ارتفاع تجمع خون در سر

ممکن است باعث درد و التهاب اضافی شود. برای برخی از افراد، بالا بردن سر با یک یا دو بالش اضافی ممکن است درد را به اندازه کافی برای خوابیدن تسکین دهد.

4. پمادهای دارویی

برخی از پمادهای دارویی نیز ممکن است به کاهش درد دندان کمک کنند. ژل ها و پمادهای بی حس کننده OTC که حاوی موادی مانند بنزوکائین هستند ممکن است ناحیه را بی حس کنند. با این حال، بنزوکائین برای استفاده در کودکان خردسال مناسب نیست.

5. آب نمک را بشویید

یک شستشوی ساده با آب نمک یک درمان خانگی رایج برای دندان درد است. آب نمک یک عامل ضد باکتری طبیعی است، بنابراین ممکن است التهاب را کاهش دهد. این به نوبه خود به محافظت از دندان های آسیب دیده در برابر عفونت کمک می کند. شستشو با آب نمک همچنین ممکن است به از بین بردن ذرات غذا یا بقایای گیر کرده در دندان یا لثه کمک کند.

پیشنهاد مطالعه  اثرات مثبت ایمپلنت برای دندان
6. آبکشی هیدروژن پراکسید

پریودنتیت یک عفونت جدی لثه است که عموماً در نتیجه عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ایجاد می شود. این می تواند باعث ایجاد مشکلاتی مانند درد، خونریزی لثه و لق شدن دندان ها در حفره آنها شود.

مردم همیشه باید پراکسید هیدروژن درجه مواد غذایی را با مقدار مساوی آب رقیق کنند. محلول را در دهان بچرخانید، اما آن را قورت ندهید.

این دارو برای کودکان مناسب نیست، زیرا این خطر وجود دارد که به طور تصادفی مخلوط را ببلعند.

7. چای نعناع فلفلی

نوشیدن چای نعناع فلفلی یا مکیدن چای کیسه ای نعناع نیز ممکن است به طور موقت به تسکین درد دندان درد کمک کند.

محققان خاطرنشان می کنند که نعناع حاوی ترکیبات ضد باکتری و آنتی اکسیدانی است. منتول، یک ماده فعال در نعناع، همچنین ممکن است اثر بی حس کنندگی ملایمی در نواحی حساس داشته باشد.

8. میخک

اوژنول که یکی از ترکیبات اصلی میخک است می تواند درد دندان را کاهش دهد. نتایج یک کارآزمایی بالینی در سال 2015 نشان داد افرادی که پس از کشیدن دندان اوژنول را روی لثه و حفره خود استفاده می کردند، در طول بهبودی درد و التهاب کمتری داشتند.

اوژنول به عنوان یک مسکن عمل می کند، به این معنی که ناحیه را بی حس می کند. برای استفاده از میخک برای دندان درد، میخک آسیاب شده را در آب خیس کنید تا خمیر درست شود. سپس خمیر را روی دندان بمالید یا آن را در چای کیسه ای خالی قرار دهید و در دهان بگذارید.

از طرف دیگر، جویدن یا مکیدن آرام یک میخک و سپس قرار دادن آن در نزدیکی دندان دردناک ممکن است به تسکین درد کمک کند.

این یک درمان مناسب برای کودکان نیست، زیرا ممکن است میخک بیش از حد ببلعند. میخک های منفرد می توانند سیخ دار و دردناک باشند اگر فردی آنها را ببلعد.

9. سیر

سیر یک ماده معمولی خانگی است که برخی افراد از آن برای تسکین درد دندان استفاده می کنند.

آلیسین، که ترکیب اصلی سیر است، دارای اثر ضد باکتریایی قوی است که ممکن است به کشتن باکتری‌های موجود در دهان که منجر به حفره‌ها و دندان درد می‌شود، کمک کند.

به سادگی جویدن یک حبه سیر و قرار دادن آن در نزدیکی دندان ممکن است به تسکین درد کمک کند. با این حال، طعم سیر خام ممکن است برای برخی افراد بسیار قوی باشد، بنابراین ممکن است این راه حل مناسب برای همه نباشد.

درمان دندان درد در شب
درمان دندان درد در شب

علل

پوسیدگی دندان یکی از دلایل بسیار شایع دندان درد است. اگر فرد درمان نشود، پوسیدگی دندان ممکن است منجر به پوسیدگی شود.

حفره ها زمانی ایجاد می شوند که اسیدها و باکتری ها از مینای دندان بشکنند و بافت های ظریف داخل دندان را بخورند. این می تواند عصب را در معرض دید قرار دهد و باعث درد خفیف تا شدید شود.

پیشنهاد مطالعه  ماندگاری ایمپلنت های دندانی چقدر است؟

عفونت سینوسی نیز ممکن است در برخی افراد باعث دندان درد شود. این علامت زمانی رخ می دهد که عفونت از سر خارج می شود. علائمی مانند درد و فشار ناشی از عفونت ممکن است در شب بیشتر آسیب ببیند.

سایر علل بالقوه برای دندان درد عبارتند از:

از دست دادن یک پر کردن
آبسه های دندانی
ضربه به فک
در آمدن دندان عقل یا دندان بالغ
غذا در دندان یا لثه گیر کرده است
دندان قروچه در شب
بیماری لثه

پیشنهاد مطالعه: چگونه مکیدن انگشت می تواند برای سلامت دهان و دندان کودکان مضر باشد؟

چرا برخی از دندان دردها در شب بیشتر درد می کنند؟

دندان درد ممکن است در روز دردناک باشد، اما به نظر می رسد که در شب بدتر می شود.

یکی از دلایلی که ممکن است این اتفاق بیفتد این است که زمانی که فرد دراز کشیده است، خون به سرش می ریزد. این خون اضافی در ناحیه ممکن است باعث افزایش درد و فشاری شود که افراد از دندان درد احساس می کنند.

دلیل دیگری که باعث می شود بسیاری از دردها در شب بدتر شوند، این است که حواس پرتی کمتری وجود دارد. با توجه به چیز دیگری جز دندان درد، فرد ممکن است به سختی بخوابد.

چه زمانی به دندانپزشک مراجعه کنیم؟

افرادی که شب ها دندان درد دارند باید در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنند. هر درمان خانگی فقط برای تسکین موقت است.

اگر دندان درد با سایر علائم عفونت همراه باشد، ممکن است فرد برای از بین بردن عفونت به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشد.

هنگامی که یک دندان ترک خورده یا پوسیده باعث درد می شود، فرد باید به دندانپزشک خود مراجعه کند. آنها قادر خواهند بود راه حلی دائمی پیدا کنند.

نادیده گرفتن علائم پوسیدگی دندان، مانند دندان درد، ممکن است منجر به مشکلات جدی تری از جمله آبسه، بیماری لثه و از دست دادن دندان شود.

خلاصه

مواجهه با دندان درد یک تجربه دردناک است. اگرچه بسیاری از درمان های خانگی می توانند تسکین موقتی ایجاد کنند و به فرد کمک کنند تا کمی بخوابد، اما راه حل های دائمی نیستند.

هرکسی که بیش از 1 یا 2 روز بدون علائم عفونت سینوسی دندان درد را تجربه می کند باید برای تشخیص و درمان کامل به دندانپزشک مراجعه کند.

آنها ممکن است نیاز به تمیز کردن یک حفره یا در نظر گرفتن گزینه های جدی تری مانند کانال های ریشه یا کشیدن دندان داشته باشند.

برای راهنمایی بیشتر یا در صورت داشتن هرگونه سوال، انتقاد یا پیشنهادات و همچنین برای رزرو نوبت با ما تماس بگیرید.

برای عضویت و یا مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر هادی مشکل گشا اینجا را کلیک کنید.