جراح فک و صورت اصفهان عفونت لثه

در این مطلب از سایت دکتر هادی مشکل گشا جراح دهان فک و صورت اصفهان به برسی موضوع : عفونت لثه  پرداخته ایم.

لطفا تا پایان مطلب را مطالعه کنید و در صورت داشتن هر گونه سوال، سوال خود را در بخش دیدگاه ها و نظرات برای آقای دکتر ارسال کنید. اقای دکتر پاسخگوی سوالات شما در کمترین زمان می باشند.

 

تعریف عفونت لثه :

عفونت لثه یعنی وجود هر گونه التهاب و چرک در بافت لثه می ‌باشد و معمولاً با بروز تورم لثه ها و درد در لثه ها همراه می باشد . این بیماری به خاطر فعال شدن سیستم ایمنی مخاطی دهان افراد و پاسخ آن به عوامل عفونی مختلف ایجاد می‌شود و با ورم کردن لثه و پر خون کردن آن موجب بروز ناراحتی ‌ها و علائم اولیه بیماری در مبتلایان می‌ شود . این عارضه یکی از شایع‌ترین بیماری ‌های مربوط به دندان و دهان به حساب می آید و در طول سال میلیون ‌ها نفر نیز به این عارضه مبتلا می شوند اما شدت و علائم این بیماری در افراد مختلف متفاوت می باشد .درمان کردن و کنترل التهاب و عفونت  کردن لثه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد زیرا ادامه یافتن این بیماری و عدم کنترل کردن بیماری موجب از بین رفتن یکپارچگی و استحکام بافت لثه خواهد شد و در نهایت خطر افتادن و پوسیدگی دندان را به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد.

پیشنهاد مطالعه  سوالات کلیدی در مورد درمان ایمپلنت دندان 

 

علائم اصلی عفونت کردن لثه :

علائم عفونت کردن لثه بر اساس شدت آن و عامل های به وجود آورنده این بیماری می ‌توانند متفاوت باشند . از جمله مهم ترین آن ها :

  •  داشتن بوی بد دهان
  • متورم شدن غدد لنفاوی ناحیه گردن
  • داشتن درد در محل التهاب و یا حفره‌ی دهانی
  • قرمزی لثه و ورم کردن آن
  • حساس شدن بیش از حد دندان ‌ها به گرمی و سردی

 

عامل های اصلی برای ایجاد التهاب وعفونت لثه :

1. نحوه  استفاده‌ی غلط از نخ دندان که باعث به وجود آمدن این عارضه می ‌شود.

2. عفونت ‌های باکتریایی نیز باعث به وجود آمدن این عارضه می شود. 

3. مصرف دخانیات نیز از عوامل اصلی ایجاد شدن این عارضه می باشد.

 

درمان کردن عفونت لثه

در مرحله اول باید به یک دندان پزشک که متخصص بیماری های دندان و دهان می باشد مراجعه نمایید . در حال حاضر با پیشرفت کردن علم پزشکی و دندان پزشکی روش های مختلفی برای درمان کردن عفونت لثه به بیماران ارائه می شود . از روش های نوین درمان عفونت لثه برای پیشگیری ، درمان ، کنترل و  التهاب لثه ها استفاده می شود . از مهم ترین روش های درمان عفونت لثه می توان نام برد : استفاده مداوم از نخ دندان و مسواک ، استفاده کردن از درمان های آنتی بیوتیکی و استفاده از محلول های دهان شویه مخصوص درمان التهاب لثه و … استفاده کرد.

پیشنهاد مطالعه  ناهنجاری های فک یا انحراف فک

و شما نیز می‌توانید از روش‌های خانگی برای درمان کردن موقت عفونت لثه استفاده کنید که مهم ترین آن ها استفاده از زردچوبه و محلول آب نمک می ‌باشد . با این وجود ، میزان بازده ای این روش ها کمتر از موارد ذکر شده می ‌باشد و این روش‌های درمانی در موارد شدید کمکی به درمان عفونت لثه شما نخواهند کرد .

از بین بردن عامل التهاب لثه اصلی ترین روش برای پیشگیری و درمان این بیماری می باشد و تا زمان پایدار بودن این عوامل عفونت لثه و التهاب هر چند وقت یکبار به سراغ لثه‌ شما خواهد آمد . بهتر است که برای درمان این بیماری همواره از نظر و مشاوره دندان پزشک خود مطلع شوید.

 

در صورت مفید بودن مطلب زیر را با دوستان خود هم به اشتراک بگذارید.

دکتر هادی مشکل گشا

 جراح دهان، فک و صورت اصفهان

جهت اطلاع از آدرس و ساعات کاری به بخش تماس سایت مراجعه نمایید.