معایب ایمپلنت بدون جراحی

در این مطلب از سایت دکتر هادی مشکل گشا جراح فک و صورت، به مطلب مهم معایب ایمپلنت بدون جراحی که باید بدانیم؟ پرداخته ایم.

لطفا تا پایان این مقاله رو مطالعه کنید، و در صورت مفید بودن مطلب را با دوستان خود هم به اشتراک بگذارید.

اگر در این مطلب پاسخ سوال خود را دریافت نکرده اید، لطفا سوال و مورد خود را در بخش دیدگاه همین مقاله برای آقای دکتر ارسال کنید.

معایب کاشت ایمپلنت بدون جراحی

یکی از شایع ترین دلایل مراجعه به دندانپزشک، ایمپلنت یا کاشت دندان می باشد که روش مناسبی برای پر کردن فضای خالی روی لثه بیمار است. این روش علاوه بر تاثیر بر زیبایی لبخند، از بروز عفونت در لثه نیز جلوگیری می کند. با توجه به اینکه کاشت دندان به روش ایمپلنت، نوعی جراحی به حساب می آید که در آن بخشی از لثه شکافته شده و دریل می شود، برای بسیاری از افراد این روش، بسیار دردناک می باشد. البته حین انجام این عمل، بی حسی موضعی انجام می شود و بیمار درد چندانی احساس نمی کند.

اما با کمرنگ تر شدن اثر بی حسی و دوران نقاهت بعد از جراحی، کم کم درد محل جراحی نمایان می شود و این موضوع، هنگام جویدن غذا پررنگ تر می شود. به همین دلیل، در بسیاری از موارد، روش های ایمپلنت بدون جراحی به عنوان روش جایگزین استفاده می شوند. این روش ها همان طور که مزایای زیادی دارند، معایبی نیز دارا می باشند. در این مقاله قصد داریم علاوه بر معرفی این روش ها، به بررسی معایب ایمپلنت بدون جراحی نیز بپردازیم.

ایمپلنت دندان و کاربردهای آن

برای کسانی که به طور مادرزادی و یا در اثر شکستگی دندان، دارای فضای خالی روی لثه هایشان می باشند، کاشت دندان به روش ایمپلنت، گزینه مناسبی برای رفع این مشکل می باشد. در ایمپلنت دندان، لثه شکافته می شود و داخل آن ریشه ای مصنوعی که اغلب از جنس تیتانیوم است، کاشته می شود. بر روی این ریشه، پروتز مصنوعی سوار می باشد که ظاهری کاملا مشابه دندان طبیعی دارد. این ریشه ی مصنوعی به مرور زمان، با استخوان فک پیوند خورده و از پایداری مناسبی برخوردار می شود.

با انجام این کار، زیبایی لبخند فرد دو چندان شده و همچنین جویدن غذا برای او آسان تر خواهد شد. البته با ایمپلنت دندان نمی توان مثل دندان طبیعی رفتار کرد و باید از جویدن مواد غذایی سفت دوری کنید. چرا که فشار آمدن به ایمپلنت باعث می شود پیوند آن با استخوان فک دچار آسیب شده و در نتیجه روش ایمپلنت دندان شکست بخورد. برای کاشت ایمپلنت به چه کسی مراجعه کنم؟ پیشنهاد ما به شما مراجعه به * متخصص ایمپلنت، دکتر هادی مشکل گشا است.

پیشنهاد مطالعه  آپیکتومی دندان چیست؟

معایب ایمپلنت بدون جراحی

* روش های کاشت ایمپلنت بدون جراحی

همان طور که در بالا گفته شد، با ایمپلنت دندان به روش سنتی، ریشه ی مصنوعی ایمپلنت باید با استخوان فک جوش بخورد. از این رو، افرادی که به دلایل مختلف، از بافت مناسب فک و لثه برخوردار نباشند، نمی توانند از این روش استفاده کنند. استعمال دخانیات، شیمی درمانی سرطان، دیابت کنترل نشده، سطح استروژن بالا و … از جمله مواردی هستند که فک توانایی جوش خوردن با ایمپلنت را ندارد و خیلی زود شکست می خورد. در این موارد روش های ایمپلنت بدون جراحی می توانند جایگزین شوند. که همانطور که گفتیم ممکن است معایبی دربر داشته باشند؛ در ادامه به معایب ایمپلنت بدون جراحی اشاره کرده ایم.

ایمپلنت بدون جراحی به روش بریج

روش بریج یا پل ثابت، یک نوع ایمپلنت اقتصادی می باشد که بدون نیاز به جراحی و بخیه انجام می شود. بریج دندان، برای افرادی مناسب می باشد که از شرایط فک و لثه مناسبی برای جراحی ایمپلنت و پیوند آن با استخوان برخوردار نباشند. علاوه بر این، کاشت دندان به روش بریج، به دلیل هزینه بسیار پایین تر به نسبت قیمت هر واحد ایمپلنت، برای افرادی که قدرت مالی کافی برای استفاده از آن ندارند، مناسب خواهد بود.

شرط استفاده از پل دندانی، سالم بودن کامل دو دندان مجاور فضای خالی روی لثه می باشد. زیرا بریج دندان به آن ها متصل می شود و اگر آن دو دندان پوسیده و یا شکسته باشند، در حمل بریج دچار مشکل شده و در نهایت این پل دندانی از جای خود درمی آید.

ایمپلنت دندان دیجیتال

ایمپلنت دندان دیجیتال

این روش، یکی از نوین ترین روش های کاشت دندان می باشد که به طور ملموسی از پیشرفت تکنولوژی بهره می گیرد. در ایمپلنت دندان به روش دیجیتال، با استفاده از تصویر سازی کامپیوتری سه بعدی، مدل دقیقی از وضعیت فک و دهان فرد ساخته می شود. در این تصویرسازی، محل دقیق قرارگیری دندان ها، استخوان فک و رشته های عصبی مشاهده می شود.

در نهایت، پزشک با استفاده از مشاهده ی راهنمای تصویری بر روی مانیتور به طور همزمان اقدام به کاشت ایمپلنت می کند. تفاوت این روش با ایمپلنت سنتی، این است که دیگر لثه به طور کامل برش داده نمی شود و تنها شکاف های کوچکی در محل قرارگیری ریشه داده می شود تا ایمپلنت داخل آن قرار بگیرد. از این رو، درد دوران نقاهت در این روش به حداقل می رسد. از دیگر مزایای ایمپلنت دندان دیجیتال، این است که پزشک تصویر دقیقی از محل کاشت دارد و در نتیجه، درصد خطای این کار نیز به صفر می رسد.

پیشنهاد مطالعه  افزایش طول عمر ایمپلنت

البته، این روش ایمپلنت بدون جراحی، به نسبت سایر روش ها هزینه بر تر خواهد بود. اما سرعت عمل بالاتری داشته و به تعداد جلسات کمتری نیاز خواهد داشت. چرا که پزشک می تواند در یک جلسه، به طور همزمان کاشت چند واحد دندانی را انجام دهد.

معایب ایمپلنت بدون جراحی

روش های ایمپلنت بدون جراحی که در بالا ذکر کردیم، علاوه بر مزایای فراوانی که دارند، هر کدام معایبی نیز دارند که بسته به نوع آنها، متفاوت می باشد. در این جا به بررسی معایب ایمپلنت بدون جراحی می پردازیم.

معایب ایمپلنت دندان به روش دیجیتال

این روش به نسبت از تمام روش های ایمپلنت مناسب تر می باشد و شانس موفقیت بیشتری دارد. اما دو دسته از افراد نمی توانند از آن استفاده کنند:

  • افرادی که استطاعت مالی استفاده از این روش گران قیمت را ندارند.
  • افرادی که از بافت مناسب فک و لثه جهت پیوند ریشه به استخوان برخوردار نیستند.
  • علاوه بر این، ایمپلنت دیجیتال، مدت طولانی زمان می برد تا نتیجه بدهد. به طور متوسط حدود 6 ماه زمان لازم خواهد بود تا ریشه ی مصنوعی به طور کامل به استخوان فک پیوند بخورد. و در این مدت نیز ممکن است به دلایل مختلف پیوندی حاصل نشده و هزینه ی شما به هدر رود.

طول عمر یک ایمپلنت دندانی در این روش تهاجمی، بین 5 الی 10 سال می باشد که در این بین، ممکن است نیاز به تعویض روکش پیدا کند.
عوارض احتمالی ایمپلنت دندان به روش دیجیتال عبارتند از:

  1. عفونت لثه
  2. آسیب به عصب
  3. آسیب به سایر دندان ها
  4. شکستگی استخوان فک

و … می باشد.


دکتر هادی مشکل گشا 

جراح فک و صورت اصفهان

متخصص ايمپلنت اصفهان 

جهت اطلاع از آدرس و ساعات کاری به بخش تماس با ما سایت مراحعه نمایید: