مسواک مخصوص ایمپلنت

در این مطلب از سایت دکتر هادی مشکل گشا جراح فک و صورت، به مطلب مهم مسواک مخصوص ایمپلنت پرداخته ایم.

لطفا تا پایان این مقاله رو مطالعه کنید، و در صورت مفید بودن مطلب را با دوستان خود هم به اشتراک بگذارید.

اگر در این مطلب پاسخ سوال خود را دریافت نکرده اید، لطفا سوال و مورد خود را در بخش دیدگاه همین مقاله برای آقای دکتر ارسال کنید.

مراقبت صحیح از ایمپلنت

ایمپلنت دندان یکی از موثرترین و طبیعی ترین روش های کاشت دندان می باشد که امروزه در دندان پزشکی ها انجام می شود و طرفداران بسیار دارد. مراجعه به دندان پزشک معتبر و متبحر در موفقیت کاشت ایمپلنت تاثیر زیادی دارد ولی به همان اندازه که تبحر دندان پزشک در کاشت ایمپلنت می تواند تاثیرگذار باشد، مراقبت صحیح از ایمپلنت پس از کاشت نیز در موفقیت و ماندگاری آن تاثیر زیادی دارد. پس از جراحی ایمپلنت مراقبت های صحیح از ایمپلنت را جراح برایتان توضیح می دهد، یکی از آن ها استفاده از مسواک مخصوص ایمپلنت می باشد که باید به طور منظم استفاده شود.

پیشنهاد مطالعه  بزرگی فک بالا و راه درمان آن

رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان سبب ایجاد عفونت در بافت های اطراف محل کاشت ایمپلنت شده و سپس باعث ایجاد التهاب در اطراف ایمپلنت می شود که در نهایت به شکست ایمپلنت منجر میشود.

برای حفظ ایمپلنت، رعایت مراقبت های توصیه شده پس از کاشت بسیار مهم و الزامی می باشد. چنانچه دندان خود را به تازگی ایمپلنت کرده اید و یا قصد انجام آن را دارید، بهتر است که این مقاله را که در مورد مراقبت های صحیح از ایمپلنت پس از کاشت و استفاده از مسواک  مخصوص می باشد را مطالعه کنید.

مسواک مخصوص ایمپلنت

یکی از روش های مراقبت از ایمپلنت استفاده از مسواک مخصوص می باشد. یک دندان پزشک یا جراح خوب باید طریقه استفاده صحیح از مسواک مخصوص ایمپلنت را برای بیمار خود توضیح دهد. بسیاری از افراد مسواک زدن را از کودکی آموخته اند و به همان طریق مسواک می زنند. مسواک زدن به روش معمولی ممکن است که به ایمپلنت آسیب برساند پس بهتر است که این کار را به صورت صحیح و با دقت کافی انجام دهید.

پیشنهاد مطالعه  تأثیر تغذیه مناسب بر جراحی‌های فک و دندان

ویژگی های مسواک مخصوص ایمپلنت

گردن زاویه دار موجود در مسواک های مخصوص ایمپلنت سبب می شود که مسواک به فضای زیر لثه هم دست یابد و گردن دراز و سرکوچک آن به فضای زیر ایمپلنت نیز دست می یابد و آن قسمت ها را به طور کامل تمیز می کند. تمیز کردن زیر پروتز، دسترسی به مناطق دشوار و سطوح ایمپلنت و از بین بردن جرم پلاک روی دندان ها از ویژگی های مسواک ایمپلنت می باشد.

نکات استفاده از مسواک مخصوص ایمپلنت

  • دقت کنید که این کار را به آرامی و بادقت انجام دهید، طوری که به بافت لثه آسیبی وارد نشود. مسواک زدن، لثه را در برابر عفونت مقاوم می کند و از مشکلاتی که امکان دارد پس از کاشت ایمپلنت رخ بدهند، جلوگیری می کند.
  • استفاده از مسواک مخصوص ایمپلنت دوبار در طول روز لازم است. بهتر است که این کار را یک بار در صبح و یک بار در شب انجام دهید، لازم است که زمان استفاده از مسواک سه دقیقه باشد، به شست و شوی فضاهای خالی بین لثه و تاج دندان هم دقت کنید.
  • برای تمیز کردن بین دندان ها بهتر است که از مسواک بین دندانی استفاده شود.
  • از هر خمیر دندانی می توانید جهت تمیز کردن دندان ها استفاده کنید.
  • استفاده از دهانشویه نیز مناسب می باشد، چنانچه دندان پزشک دهانشویه مخصوصی برایتان تجویز کرده است، به هیچ عنوان آن را نادیده نگیرید و حتما استفاده کنید.

استفاده صحیح از مسواک

برای استفاده صحیح از مسواک لازم است که به صورت عمودی و افقی دندان ها را تمیز کنید. برای تمیز کردن دندان به صورت عمودی در دندان های فک پایین لازم است که مسواک را از لثه به سمت تاج بکشید؛ یعنی از پایین به بالا و برای دندان های فک بالا مسواک را بالا به پایین یعنی از لثه به سمت تاج دندان بکشید. برای تمیز کردن افقی دندان ها هم مسواک را به سمت جلو و عقب روی دندان ها حرکت دهید و در آخر هم لثه و روی زبان را تمیز کنید.


دکتر هادی مشکل گشا 

جراح فک و صورت اصفهان

متخصص ايمپلنت اصفهان 

جهت اطلاع از آدرس و ساعات کاری به بخش تماس با ما سایت مراحعه نمایید: